22 listopada 2014

Czy wszyscy jesteśmy tacy sami?

Kochani, ta notka jest dla mnie szczególnie ważna, bo mimo iż piszę blog o odżywianiu, zdaję sobie sprawę, że nie tylko jedzenie składa się na nasze zdrowie. Gdyby tak było, że tylko to co jemy jest w 100% gwarantem zdrowia lub choroby, znaczyłoby to że jako istoty ludzkie jesteśmy naprawdę bardzo ubodzy i jedyną naszą wartością jest ciało.

Lepiej więc spojrzeć na człowieka holistycznie: istnieje wiele aspektów, które wpływają na nasze zdrowie i aby je utrzymać, musimy znaleźć swój własny złoty środek.Co ma wpływ na nasze zdrowie?

  • Środowisko - warunki życia, zanieczyszczenia powietrza, sztuczne ogrzewanie; jak pisze Jean-Marc Dupuis:
    Aby czuć się dobrze, Twoje ciało musi być smagane przez żywioły! Oczywiście nie mam na myśli celowego proszenia się o przeziębienie, ale nie ma nic lepszego niż deszcz, wiatr, błoto, słońce, zimno i gorąco – to wszystko na przemian wzmacnia Cię i daje zdrowie.
  • Psychika - pomyśl o swoim nastawieniu do życia, nurtujących myślach, odporności na stres.
  • Aktywność fizyczna - zastanów się, czy chodzisz wystarczająco dużo, czy ćwiczysz, czy może wszędzie sie wozisz?
  • Geny - na pewno wiesz, że zdrowie twojej rodziny, przodków mówi wiele o tobie.
  • Równowaga energetyczna - wszystko co nas otacza jest energią, w człowieku od urodzenia do śmierci płynie energia życiowa. Jeśli zostaje zaburzona, wpływa to na nasze samopoczucie, zdrowie. Musimy odpoczywać nie tylko fizycznie, ale też wewnętrznie (relaksświadome oddychaniemedytacja). Zgrabny artykuł na temat równowagi energetycznej w organizmie znajdziesz tutaj
  • Odżywianie - o którym jest cały blog;)

Wszyscy jesteśmy tacy sami... choć różni

Bardzo popularny mit (szczególnie na temat odżywiania) jest taki, że wszyscy jesteśmy bardzo różni, że to co działa u jednej osoby nie jest odpowiednie dla innej. Jak jednak często podkreśla dr Greg Ellis, nawet jeśli każdy z nas jest inny to chemicznie wciąż jesteśmy tacy sami. W naszym organizmie zachodzą przecież te same procesy chemiczne; każdy z nas ma jedno serce, dwie nogi, wątrobę i wiele innych wspólnych cech.
Oczywiście, za dużo innych rzeczy nas różni aby wrzucać wszystkich do jednego worka. Dlatego to co sprawdza się u jednej osoby nie znaczy że nie działa u drugiej, bo być może działałoby gdyby inny aspekt ich nie różnił. Porównywanie się z kimś innym jest więc nie najlepszym rozwiązaniem.

Efekt domino

Często jest tak, że gdy poprawiasz jedną sferę swojego życia - bezwiednie pociąga to za sobą poprawę innej (np. zdrowe odżywianie daje ci więcej energii, co może pchać cię ku aktywności fizycznej). Wszystko w życiu się łączy, trzeba tylko nadać temu właściwe proporcje:))

Szukaj

POLECANY POST

Co robić, aby schudnąć? - 12 kroków na cały 2018 rok

Chcesz wziąć się w garść i w końcu zająć się swoją sylwetką, ale nie wiesz co robić i od czego w ogóle zacząć? - Jeśli tak, to mam coś, co ...