W układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii układu jest stała (nie zmienia się w czasie). W konsekwencji, energia w układzie izolowanym nie może być ani utworzona, ani zniszczona, może jedynie zmienić się forma energii.*
Wynika z tego, że jeśli do twojego organizmu trafi np. 100 kcal, to nie mogą one magicznie z niego wyparować; organizm musi z nimi coś zrobić i ma do wyboru tylko dwie opcje: albo je spalić (zamiana formy energii - na pracę), albo je odłożyć, skumulować.
Sposobem organizmu na kumulowanie nadmiaru energii jest tworzenie tkanki tłuszczowej. Przybieranie na wadze jest więc skutkiem nadmiaru kalorii, a nie jedzenia jakiegoś konkretnego składnika pokarmowego. Zatem możesz przytyć i od białka, i od tłuszczu, i od węglowodanów - jedynym warunkiem jest dodatni bilans kaloryczny (ale uwaga: z węglowodanów tkanka tłuszczowa powstaje najłatwiej, nawet przy ujemnym bilansie kalorycznym).
W kontrolowaniu wagi ciała nie ma żadnej magii - jest po prostu bilans kaloryczny.
|
Bilans kalorii mówi wszystko o twojej wadze
Równanie bilansu energetycznego jest podstawową zasadą w kontrolowaniu wagi ciała.
Pamiętaj:
- jeśli jesz więcej kalorii niż spalasz - przybierasz na wadze;
- jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz - tracisz na wadze;
- jeśli jesz tyle samo kalorii, ile spalasz - twoja waga się nie zmienia.
Fakt, twoja waga zależy od kalorii - ale jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej i nabrać ładnych mięśni, to polecam dietę niskowęglowodanową. Jest ona najlepszym sposobem na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Nie tylko sprzyja zjadaniu mniejszej ilości kalorii, ale rzeźbi też najładniejsze kształty i co najważniejsze - jest zdrowa (więcej: Dieta niskowęglowodanowa czy niskotłuszczowa? - porównanie).
dr G. Ellis, Ultimate Diet Secrets, USA 2002 (ch. 7 "Learning How to Take Control of My Body")