W tej notce dowiesz się jakie są dwa sposoby na przejście na dietę niskowęglowodanową oraz co jeszcze trzeba zrobić, aby wszystko przebiegło prawidłowo.
Krok pierwszy – zdobycie wiedzy
Na samym początku warto abyś zadała sobie pytanie po co to robisz; bo chcesz być zdrowsza, zrzucić parę kilogramów, nabrać trochę mięśni, mieć lepszą sylwetkę, więcej energii, bardziej unormowany apetyt itd. - a może wszystko naraz?Gdy już wymienisz sobie wszystkie plusy płynące ze zmiany odżywiania, przejdź do konkretnego zapoznania się z dietą niskowęglowodanową. W tym celu przeczytaj zasady diety i wszystkie związane z nimi linki. Dzięki temu dowiesz się na co zamienić węglowodany, jakie produkty są najbardziej wskazane a których lepiej unikać oraz na czym to wszystko polega.
Krok drugi – własna obserwacja
Po zapoznaniu się z najważniejszymi zagadnieniami, poświęć tydzień na samoobserwację. Zorientuj się ile jesz dziennie węglowodanów (wszystkich – tych z owoców, warzyw, kasz, pieczywa, słodyczy itd.) Większość ludzi je ich dziennie 200-300 g.Jest wiele stron, na których możesz sprawdzić zawartość węglowodanów w interesujących cię produktach (np. ileważy.pl). Najlepiej abyś wpisywała tam każdą rzecz którą zjadłaś w ciągu dnia - dzięki temu sama odkryjesz, które potrawy to twoje największe bomby węglowodanowe.
I pamiętaj: nic w tym czasie nie zmieniaj, tylko obserwuj. Przyglądaj się swoim dotychczasowym posiłkom i zastanawiaj jak będą wyglądały w wersji „niskowęglowodanowej”. Czyli np. jeśli na śniadanie zawsze jadłaś kanapki – teraz będziesz jadła omleta itd.
Jeśli nie wiesz gdzie jesteś dzisiaj, nie możesz wiedzieć gdzie będziesz jutro |
Krok trzeci – przejście na dietę
Dopiero po powyższych krokach będziesz gotowa na zmiany. Dieta niskowęglowodanowa to taka w której węglowodany stanowią maksymalnie 13% wszystkich zjadanych kalorii (czyli mniej więcej 70g/dzień). Możesz zejść do tej dawki na dwa sposoby.Jak przejść na dietę niskowęglowodanową? – dwa sposoby
1. Przejście z dnia na dzień - szybko
Jeśli jesteś młoda i nie masz żadnych większych dolegliwości zdrowotnych, możesz wprowadzić nowe odżywiane od razu. Czyli z dnia na dzień zmniejsz spożycie węglowodanów do dawki 70g i zacznij komponować posiłki według produktów z trzech pierwszych grup (ewentualnie korzystając z jadłospisów które przygotowałam).2. Przejście stopniowe - powoli
Jeśli z kolei masz jakieś problemy zdrowotne lub po prostu nie jesteś gotowa na tak drastyczną zmianę, proponuję obniżać węglowodany stopniowo. Czyli co tydzień zmniejszaj ilość węglowodanów, aż dojdziesz do 70g/dzień.Jak obniżać ilość spożywanych węglowodanów?
Jeśli obecnie jesz dziennie ok. 200 g węglowodanów to:- w pierwszym tygodniu możesz obniżyć węglowodany do 150g/dzień,
- w drugim tygodniu 100-125,
- w trzecim tygodniu 80-100
- i tak aż dojdziesz do właściwej dawki, czyli 70g/dzień
W praktyce jedz po prostu coraz mniej pieczywa, zrezygnuj z ryżu i kaszy, zmniejszaj ilość ziemniaków do obiadu, ogranicz owoce, słodycze i oczywiście przestań słodzić herbatę. Pamiętaj, że nadal możesz jeść swoje ulubione węglowodany ale po prostu w coraz mniejszych ilościach (zamieniając je na wartościowsze białko i tłuszcze).
Niezależnie od tego czy przejdziesz na dietę szybko czy powoli, mogą temu towarzyszyć różne nieprzyjemne objawy. Są one naturalną reakcją organizmu na zmianę odżywiania. Świadczą o tym, że organizm przestawia się na nowe źródło energii (tłuszcz) i zaczyna się przebudowywać. Warto o tym wiedzieć aby już na początku nie zniechęcać się do diety.
Krok czwarty – nowy styl życia
Po paru miesiącach dieta niskowęglowodanowa będzie już twoim nowym stylem życia. Powinny ustąpić różne początkowe dolegliwości, powinnaś też zauważyć pierwsze zmiany w sylwetce, bardziej uregulowany apetyt i ogólnie lepsze samopoczucie. Nie możesz jednak spocząć na laurach, musisz być konsekwentna. Węglowodany są zabójcze, sprawiają że wyglądasz źle i co gorsze - czujesz się źle, dlatego ograniczanie ich przyniesie ci same korzyści. Musisz jednak zacząć spokojnie, krok po kroku, a efekty przyjdą z czasem. Im dłużej będziesz na diecie tym lepiej będziesz się czuła, będzie tylko lepiej.![]() |
Na diecie niskowęglowodanowej jestem już od ponad trzech lat. Jeśli będziesz potrzebowała jakiejkolwiek porady, zawsze możesz do mnie napisać ;-) |
Każda zmiana, aby była dobra, wymaga od ciebie trochę wiedzy, cierpliwości i samozaparcia – szczególnie na początku. Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze... ale jeśli ich nie poczynimy, nigdy nie pójdziemy naprzód!