26 stycznia 2018

Domowa czekolada kokosowa (odpowiednia dla alergików)

Przepis na czekoladę kokosową dla wszystkich tych, którzy uwielbiają czekoladę, ale z różnych powodów nie jedzą nabiału. Jeśli lubisz smak kokosa i miodu, to będzie dla Ciebie pyszna (ja akurat nie lubię ani jednego, ani drugiego, ale przygotowuję ją dla bliskich, którym baardzo smakuje ;-)). Czekolada jest bardzo słodka, mimo że ma 2 razy mniej węglowodanów niż taka sklepowa.

Przepis jest bardzo prosty i sprawdzony (robiłam ją wiele razy zanim wyszła idealna – wcześniej za każdym razem się zwarzała; olej oddzielał się od miodu, co było nie do zniesienia w smaku). Na szczęście wpadłam na pomysł (nawet trochę z lenistwa, bo nie chciało mi się podgrzewać), żeby zamiast podgrzewać składniki, po prostu wrzucić je wszystkie do blendera i dokładnie zmiksować. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę!
Porcja gotowej czekolady (1/10) ma 138 kcal i 6 g węglowodanów (dosyć dużo kalorii, ale jeśli uwzględnisz je w swoim dziennym bilansie, to wszystko będzie ok, czekolada jest zresztą bardzo treściwa i trudno zjeść jej bardzo dużo)

Składniki

  • 120 g oleju kokosowego (najlepiej o temperaturze pokojowej)
  • 50 g miodu
  • 30 g kakao
  • opcjonalnie: ulubione orzechy (np. laskowe, pekan) lub wiórki kokosowe

Wykonanie

  1. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i dokładnie zmiksuj. (Jeśli olej będzie za twardy, to będziesz musiała trochę poczekać i blendować z przerwami, np. co 15 min. W żadnym przypadku nie kładź składników na kaloryfer ani ich nie podgrzewaj, bo się zwarzą i będzie po czekoladzie).
  2. Gotowa masa powinna mieć konsystencję półpłynną; wlej ją do formy silikonowej/formy wyłożonej papierem i wyrównaj łyżką powierzchnię. W tym momencie możesz też dodać orzechy/wiórki (ja robiłam bez dodatków).
  3. Schłodź w lodówce ok. 30 min. Po tym czasie czekolada jest gotowa do spożycia. (Zawiniętą w papier możesz ją przechowywać w lodówce nawet kilka miesięcy, oczywiście o ile wcześniej nie zniknie :D).

.
Tabliczka gotowej czekolady

Porcja (1/10 czekolady) ma:

138 kcal
białko: 1 g
tłuszcz: 13 g
węglowodany: 6 g

Szukaj

POLECANY POST

Co robić, aby schudnąć? - 12 kroków na cały 2018 rok

Chcesz wziąć się w garść i w końcu zająć się swoją sylwetką, ale nie wiesz co robić i od czego w ogóle zacząć? - Jeśli tak, to mam coś, co ...